Захворювання суглобів хребта іншими словами називають анкілозивний спондилоартрит або ж хвороба Бехтєрєва. Це хронічна хвороба, яка призводить до порушення рухливості в суглобах, внаслідок чого людський хребет стає майже нерухомим. Вперше описав це захворювання російський невролог Володимир Бехтєрєв, тому його назвали іменем лікаря. Ризик захворіти поширюється переважно на чоловіків віком 20-45 років, причому перші ознаки можуть з’явитися вже в підлітковий період.
Чому виникає хвороба Бехтєрєва
Чому точно виникає запальний процес у суглобах хребта при спондилоартриті – досі нез’ясовано. Однак вчені встановили, що велике значення відіграє стан імунітету людини та вроджені фактори. Та якщо у ваших батьків була така хвороба, це не значить, що ви обовязково захворієте. Щоб хвороба проявилася, потрібен виразний привід, скажімо коли лдина переживає дуже сильний стрес або довго страждає від запального процесу в організмі. Довготривале автоімунне запалення призводить до кальцифікації зв’язок у хребті. Тобто у суглобах відкладається надмірна кількість солей, і вони втрачають свою еластичність і рухливість.
Які прояви запалення суглобів хребта
Особливу увагу на симптоми спондилоартриту варто звернути чоловікам, починаючи від пізнього підліткового віку.
Перші ознаки – це нерізкий біль у спині, в районі крижів, інколи ззовні стегон та в паху. в сою чергу інколи в паху і в області зовнішньої сторони стегон. Найбільш чітко болі та дискомфорт проявляється уранці та по ночах. Спати хвора людини стає неспокійно. Часом зявляється скованість суглобів хребта, особливо щоранку, коли важко встати з ліжка.
З часом, коли не вжити активних заходів, з’являються болі і скованість у поперековому, грудному та шийному відділах хребта. Особливо сильний дискомфорт виникає також уранці. Хворому стає важко назилятися та повертати тулуб, це викоикає біль. Також біль у спині можуть спричинити звичайне чхання або кашель, людині стає важко навіть глибоко вдихнути.
Для цього захворювання характерно, що погіршення рухливості хребта з часом лише прогресує та супроводжується періодичними невиразними болями.
В гіршому випадку хвороба Бехтєрєва призводить до повної втрати рухливості. А хребет в області грудного та шийного відділів деформується набувають зігнутої форми, так званої «пози манекена».
Як лікувати запалення суглобів хребта
Комплексна терапія спрямована в першу чергу подолання запального процесу в організмі. При цьому призначають протизапальні нестероїдні препарати, глюкокортикоїди. Коли хвороба переходить у тяжку стадію, лікар може приписати імунодепресанти (цитостатики), в останні роки в якості базового препарату стали використовувати сульфасалазин.
Основний метод боротьби з анкілозивним спондилоартритом – це фізичні вправи. Лікувальна гімнастика та кінезотерапія (напрямок лікувальної фізкультури) мають застосовуватися щоденно і регулярно, щоб допомогти суглобам та хребтові підвищити функціональну стійкість до хвороби. Зменшити біль у хребті допоможе масаж м’язів спини, він також знижує біль у хребті, покращує тонус м’язів та зміцнює їх.
При правильному застосуванні лікарських засобів та регулярних фізичних занять, ризик того, що хребет повністю знерухоміє або деформується, зводиться до мінімуму.