Щоб добре висипатися та бути здоровим важливо те, як і на чому ви спите, тобто якісний матрац. Якщо ви серйозно вирішили підійти до цієї проблеми, одразу ж виникає купа запитань: а які саме бувають види матраців? Яка конструкція матраца найкраща? А чи підійде такий вибір саме вам? Тому ми спробуємо детально й чітко описати різні типи щоб вам було легко зробити правильний вибір.
Який матрац вибрати: з пружинами чи без них?
Загалом матраци бувають двох видів – пружинні та безпружинні, залежно від типу підтримки.
У безпружинних моделях за жорсткість, пружність і якість відповідає виключно наповнювач. Вони вирізняються тим, що менше пружинять. Тому в дітей, напевне, не виникне спокуси пострибати на такому матраці J
Пружинні матраци можуть виготовляти на основі застарілої системи, яка називається «Боннель» і використовується в недорогих виробах, або на незалежних пружинах, які поміщені в окремі чохли і точково прогинаються під вагою тіла, забезпечуючи природне положення хребта.
Однозначно сказати який тип матраца краще саме для вас – важко. Потрібно зважити усі «за і проти». Можна знайти хорошу модель як серед пружинних, так і серед безпружинних матраців. Наприклад, якщо ви шукаєте варіант середньої жорсткості – найбільше моделей представлено пружинними виробами. А багато моделей жорстких матраців – безпружинними матрацами. Найкраще безпосередньо випробувати в салоні-магазині різні типи матраців, адже відчуття між пружинним матрацом і матрацом, скажімо, з піною пам’яті сильно відрізнятимуться.
Види пружинних матраців
Система залежних пружин «Боннель»
Матраци економ-класу на основі жорстко з’єднаних між собою пружин (120-160 пружин на м²)
Як недолік, може виникати «ефект гамака», тобто слабкі опорні та ортопедичні властивості матрацу, який прогинається під вагою тіла. Через жорстке з’єднання, пружини прогинаються не кожна окремо, а разом із сусідніми. Проте з огляду на недорогу ціну, такий матрац може бути цілком прийнятним варіантом.
Незалежні пружини
Сучасні матраци з хорошими ортопедичними властивостями. Пружинні блоки складаються з циліндричних пружинок в окремих чохольчиках, які з’єднані між собою тільки чохлами. Внаслідок цього повністю виключені коливання конструкції, а вага тіла розподіляється на всю площу, що дає позитивний ефект – матрац прогинається лише, де треба. Тут вже немає горезвісного “ефекту гамака” та скрипіння пружин.
Якщо купити матраци на незалежних пружинах, вони можуть відрізнятися кількістю пружин на м². Чим більша кількість пружин на квадратний метр, тим точніше матрац “відпрацьовує” контури тіла, тим більше правильно розподіляє тиск.
Які бувають безпружинні матраци?
Безпружинні моделі матраців – це чудовий вибір для, тих хто шукає жорсткий або пружно-м’який матрац. Сьогодні на ринку представлений величезний вибір безпружинних матраців, які виготовлені або з моноблока одного матеріалу, або з декількох шарів різних за жорсткістю і властивостями матеріалів.
Матраци з натурального латексу – м’які або середньої жорсткості (залежить від особистого сприйняття жорсткості), але завжди пружні. Такі матраци максимально точно відпрацьовують контури тіла.
Матраци зі штучного матеріалу (латекс, меморі піна, ватерлатекс, пінополіуретан, поролон тощо). Жорсткі, добре провітрювані матраци, що витримують великі навантаження. Мають хороші ортопедичні властивості. Рекомендують людям з проблемами у верхніх відділах хребта, а також дітям і підліткам. Матраци такого типу – відмінна альтернатива пружинам, їх ціна досить помірна. Що таке меморі піна або матеріал з пам’яттю читайте в цій статті.
Багатошарові матраци з поєднанням кокос-латекс. Вони, як правило, жорсткі. Хороший вибір для тих, хто віддає перевагу натуральним матеріалам, але не варто забувати, що кокос має обмеження за вагою: 90 – 100 кг на одне спальне місце. При більшій вазі термін служби матраца скорочується.
Матраци з кокоса – екстремально жорсткі, тому варто порадитися з лікарем, перш ніж обирати настільки жорсткий матрац. Кокосові матрацики можна рекомендувати новонародженим, тому що матрац натуральний, добре дихає і жорсткий (неможливо задихнутися).
Також є матраци, що поєднують інші натуральні матеріали: кокосову койру, сизаль, шерсть, вату та ін.
Поширена думка про те що матрац обов’язково повинен бути жорстким – не більше, ніж черговий міф. Матрац повинен підбиратися під антропометричні дані користувача та особисті переваги. Як вибрати матрац читайте детальніше тут.