SCOLIOSIS

Як лікувати сколіоз

Сколіоз – це бічне викривлення хребта. Замість того, щоб перебувати в прямому вертикальному положенні, хребет згинається вправо або вліво, нагадуючи літери C або S. Виявляється, що співвідношення захворюваності на сколіоз у чоловіків та жінок становить 1: 7. І більшість випадків сколіозу є нескладними та з’являються у віці від 12 до 14 років. Проте якщо хвороба прогресуватиме, це може призвести до проблем із серцем та легенями. Тому рання діагностика та регулярні обстеження у лікаря можуть запобігти багатьом неприємностям.

Як визначити, чи є сколіоз

1. Шукайте очевидну деформацію хребта. Вона є основним фактором при встановленні діагнозу. Більшість людей звертаються до лікаря після того, як з’явилася асиметричність хребта або в положенні талії, плечей, грудної клітки. Зазвичай болю не повинно бути. Але якщо в особа відчуває сильний біль, пов’язаний зі сколіозом, необхідно зробити повний медогляд, щоб з’ясувати його причину.

2. Слідкуйте за симптомами.
Батьки не завжди помічають викривлення спини у своїх дітей, оскільки воно розвивається повільно і майже нема зовнішніх змін. Медичний огляд у школах часто передбачає також перевірку на сколіоз.Перші ознаки викривлення спини помітити досить важко.skol
Ось ці ознаки:
– Нерівні плечі.
– Несиметричність лопаток
– Нерівномірне положення талії або стегон.

3. Відвідайте лікаря
Сколіоз може розвинутися в будь-який час підліткового віку, тому важливо відвідати лікаря, як тільки ви помітили будь-яке викривлення спини. Щоб крива хребта стала більш помітною, потрібно нахилитися вниз до підлоги.
Можливо, слід буде зробити рентген спини, і вже потім вам призначать курс лікування.
Якщо сколіоз неважкий, потрібно час від часу обстежуватися у лікаря, щоб переконатися, що стан не погіршився.

4. Дізнайтеся про особливості сколіозу. Кожна людина унікальна, і також хребет кожного відрізняється. Тому дуже важко визначити, як буде виглядати викривлення сколіозу у вашому випадку. Іноді кривизна ледь помітна, іноді – більш виражена; іноді вона проявляється в декількох місцях.

Основними факторами, які лікарі враховують при визначенні сколіозу є:
– форма викривлення
– розташування кривої.
– напрямок кривої.
– величина, довжина і кут викривлення

5. Визначення причини. У 80% випадків причина сколіозу невідома, хоча є гіпотези, що це може бути спадкове захворювання. Випадки з невідомою причиною називають ідіопатичним сколіозом. Захворювання може проявитися в будь-який момент між дитинством та юністю. Решту випадків сколіозу спричинюють:
– вроджені дефекти, або ж вроджений сколіоз, який є більш складний і, як правило, вимагає серйознішого лікування.
– нейром’язовий сколіоз, який виникає, коли є проблеми в розвитку хребта. Він виникає в осіб із такими порушеннями, як ДЦП, травми спинного мозку, або пошкодження нервової системи.
– функціональний сколіоз, виникає внаслідок інших порушень в організмі, наприклад, коли одна нога коротша, ніж інша, або через спазми м’язів спини.

6. Можливі ускладнення. У більшості випадків, коли кривина незначна, не потрібно складного лікування, крім підтримання фізичної форми та регулярних оглядів у лікаря.
Проте сколіоз може призвести до серйозної деформації хребта та внутрішніх органів, проблем з диханням, з серцем, постійного болю в спині та навіть зміни зовнішності.

Які є способи лікування сколіозу

1. Спостереження за викривленням хребта
Оскільки діти ростуть, сколіоз часто перестає розвиватися, не потребуючи ніякого втручання. Проте, якщо викривлення погіршується, може знадобитися подальше лікування.

2. Бандаж або корсет. Бандаж рекомендують носити, якщо сколіоз середніх розмірів і кут викривлення становить від 25 до 40˚, або якщо він помітно прогресує. Проте носити корсет потрібно, поки кістки людини ще не перестали рости. Корсет допомагає зупинити прогресування хвороби, проте не усуває проблему в цілому. Тип корсету залежить від різних факторів, таких як розташування і розмір сколіозу, а також від віку та рівня фізичної активності пацієнта. Стать хворого також важлива, оскільки у дівчат більш високий ризик прогресу хвороби, ніж у хлопчиків. Деякі корсети носять тільки вночі, в той час як інші носять до 23 годин на добу.

3 Спондилодез. Це хірургічний метод, що застосовується у важких випадках сколіозу, який полягає у знерухомленні хребців. Таку операцію рекомендують вже у зрілому віці, коли носіння корсету вже не дає результату.

Альтернативні методи лікування

1. Фізичні вправи. Наукові дослідження показують, що фізична активність допомагає зберегти нормальний стан хребта. Якщо ваша дитина має ознаки сколіозу, обговоріть з лікарем, які варіанти лікувальної гімнастики або спорту найкраще підійдуть. Зазвичай рекомендується плавання, командні види спорту або інші види фізичних вправ. Фізкультура також буде корисна для дорослих.Physiotherapy

2. Мануальна терапія. Цей метод показав добрі результати лікування як відразу після курсу лікування, так і два роки потому. Тільки перед лікуванням, переконайтеся, що ви йдете до професійного мануального терапевта, який має ліцензію МОЗ. Можете попросити вашого лікаря порекомендувати. Хорошого спеціаліста.

3. Лікування болю. Якщо ви відчуваєте біль, внаслідок сколіозу, можна вжити ліки які позбавлять від болю, проте вони не виправлять кривину спини. Крім звичайних знеболювальних, також застосовують альтернативні методи, такі як акупунктура (голковколювання), біологічний зворотній зв’язок (біофідбек), йога або масаж.

4. Електростимуляція (ЕС). Це альтернативний метод, який може допомогти з симптомами сколіозу у дітей. Його застосовують, коли викривлення хребта становить не менше, ніж 35˚ і ще принаймні є два роки, коли хребет ростиме. Метод ЕС поєднують із фізіотерапією. Хоча це все ще трохи спірний метод лікування, більшість досліджень стверджують, що він більш ефективний, ніж, скажімо, носіння корсету.